لیفت پلک بالا

لیفت پلک بالا

لیفت پلک بالا یا بلفاروبلاستی، روشی برای حذف پوست اضافه یا چربی از پلک ها است. اصطلاح “لیفت پلک” نامناسب است زیرا در حقیقت پلک ها در حین عمل جراحی تغییری پیدا نمی کنند.در عمل جراحی بلفاروپلاستی در پلک بالا با استفاده از ایجاد برش پوست و چربی را بر می دارد.

 

 

 

High eyelid lift

 

 

 

 

 

سپس با استفاده از یک سوزن ظریف، لبه های پوست را کنار هم می آورد تا بتواند یک چین پلکی ایجاد کند. جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین می تواند برش های پوستی را به طور مستقیم زیر خط پلک ایجاد کند و یا برشی را در داخل پلک ایجاد کند که نام این روش ترانسکانجاکتیوال است. روش transconjunctival امکان این را فراهم می‌کند تا دسترسی به پلک بدون برش های قابل مشاهده انجام گیرد و این تکنیک مناسب برای بیمارانی است که نیاز به حذف و یا اضافه کردن چربی دارند. این روش را می توان با لایه گذاری مجدد پوست پلک انجام داد تا مقدار خطوط و چین و چروک کاهش پیدا کند.

 

جراحی لیفت پلک بالا چیست؟

 جراحی لیفت پلک بالا یا بلفاروپلاستی یک روش جراحی برای بهبود ظاهر پلک هاست. جراحی را می توان بر روی پلک بالا، پلک پایین یا هر دو انجام داد. اگر می خواهید ظاهرتان زیباتر شود و یا مشکلاتی در رابطه با عملکرد پلک ها وجود داشته باشد، جراحی پلک ها می تواند ناحیه اطراف چشم های شما را جوان تر کند.

 

 

High eyelid lift

 

 

 

جراحی پلک چه چیزی را می تواند درمان کند؟

 • پوست های شل و آویزانی که باعث ایجاد چین و چروک پوستی می شود یا حاشیه طبیعی پلک بالا را خراب می کند.
 • چربی های تجمع یافته ای که حالت پف را در زیر پلک ها ایجاد می کند.
 • پف های زیر چشمی
 • افتادگی های پلک های پایین که باعث ظاهر شدن قسمت سفید زیر عنبیه می شود.
 • پوست اضافه و چین و چروک های ریز که در زیر پلک پائینی ایجاد شده است.

 

 

 

 

 

 

High eyelid lift

کاندیدهای جراحی لیفت پلک بالا:

کاندیداهای خوبی برای جراحی لیفت پلک بالا  عبارتند از:

 • افراد سالم بدون هیچ بیمای که می توانند بهبود پیدا کنند.
 • افراد غیر سیگاری.
 • افرادی که با دیدگاه مثبت و اهداف واقع بینانه دارند.
 • افرادی که بیماری های چشمی مهم و جدی نداشته باشد.

 

 

 

High eyelid lift

 

 

 

 

 به یاد داشته باشید که پلک ها بخشی از صورت است. افتادگی پلک بالا ممکن است برای احساس آرامش در عضلات پیشانی و ابروهاست. گاهی اوقات کشش عضله پلک فوقانی ممکن است باعث افتادگی پلک شود که این حالت پتوزیس پلک نامیده می شود و نیاز به  جراحی متفاوتی دارد. جراح پلاستیک به طور کامل آناتومی صورت را ارزیابی خواهد کرد و بهترین راه حل ممکن را برای رفع مشکل فعلی شما پیشنهاد خواهد کرد.

 

آماده شدن برای جراحی لیفت پلک بالا:

 در آماده سازی عمل جراحی پلک، از شما خواسته می شود:

 • ارزیابی پزشکی شده و آزمایشاتی را انجام دهید.
 • داروهای خاصی را مصرف کنید یا داروهای فعلی تان را تنظیم کنید.
 • سیگار نکشید.

    از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث افزایش خونریزی و کبود شدن شود. جراحی لیفت پلک بالا باید در یک مرکز جراحی که دارای تجهیزات معتبری است یا یک مرکز جراحی مجاز و یا یک بیمارستان انجام شود.

اطمینان حاصل کنید که یک دوست یا یکی از اعضای خانواده شما را به جراحی برده و از آنجا برگرداند و اولین شب بعد از جراحی پیش شما بماند.

 

High eyelid lift

 

 

 

مراحل عمل جراحی پلک:

بیهوشی:

برای راحتی شما در طول عمل جراحی داروهایی تجویز می شود که شامل آرام بخش داخل وریدی یا بیهوشی عمومی است. پزشک تان بهترین گزینه را برای شما  انتخاب خواهد کرد.

 

 

برش:

خطوط برش لازم برای عمل جراحی پلک رسم می شوند تا زخم های ایجاد شده در ساختار طبیعی پلک به خوبی پنهان شوند. پلک فوقانی را می توان با ایجاد برش های در خطوط طبیعی پلک تصحیح کرد.

 با این روش امکان حذف چربی های اضافه، تغییر موقعیت چربی ها، سفت کردن ماهیچه ها و حذف پوست اضافه امکان پذیر می شود. مشکلات پلک پایین را میتوان با برش دقیقا زیر خط پلک پایین، تصحیح کرد. از طریق این برش، پوست اضافی در پلک پایین برداشته می شود و می توان مجددا چربی را جایگزین یا حذف کرد.

 برش transconjunctival، ایجاد شده در داخل پلک پایین، تکنیکی برای اصلاح مشکلات پلک پایین و بازتوزیع یا حذف چربی اضافی است. در این تکنیک هیچ پوستی برداشته نمی‌ شود.

 

 

 

 

 

High eyelid lift

 

 

 

 

بستن برش ها:

برش های پلک معمولا با بخیه یا چسب مخصوص بسته می شوند. بخیه ها بعد از یک هفته برداشته می شوند. جراح همچنین ممکن است لیزر و یا لایه برداری شیمیایی را برای کاهش تغییر رنگ زیر پلک ها توصیه کند.

 

 

نتایج جراحی لیفت پلک بالا:

نتایج عمل جراحی پلک به تدریج ظاهر می شود، زیرا تورم و کبودی به وجود آمده بتدریج از بین می‌ رود تا یک پلک صاف و شفافی ظاهر شود.
نتایج عمل جراحی پلک به مدت طولانی ادامه خواهد یافت. معمولا درد کمی در این عمل وجود دارد ولی ممکن است تورم یا کبودی ایجاد شود.

 اکثر بیماران در عرض 14-10 روز می توانند در مکان های عمومی حضور پیدا کنند. با این وجود ممکن است بهبودی نهایی چند ماه طول بکشد.

 در حالی که انتظار می رود جراحی پلک به طور دائمی  مشکلات خاصی را اصلاح کند، ولی در نظر داشته باشید سن شما روز به روز در حال افزایش است. محافظت در برابر خورشید در رسیدن به نتایج خوب کمک خواهد کرد. اگر چه انتظار می رود نتایج خوبی ایجاد شود ولی باز هم هیچ تضمینی وجود ندارد.

 در بعضی موارد ممکن است نتایج بهینه با یک جراحی ایجاد نشود و نیاز به جراحی های دیگری نیز باشد. پیروی از دستورالعمل های بعد  از عمل نیز برای موفقیت جراحی نیز ضروری است. مهم است بدانید که برش های جراحی بعد از عمل، تحت سایش و حرکت و یا فشار قرار نگیرند. پزشکتان در رابطه با نحوه مراقبت از خودتان توضیحاتی ارائه خواهد داد.

 

 

 

High eyelid lift

 

 

 

بهبودی پس از جراحی لیفت پلک بالا:

پس از عمل جراحی لیفت پلک بالا ، از پماد های نرم کننده و یا کمپرش سرد میتوان استفاده کرد و در بعضی موارد پزشک بعد از عمل، چشم ها را به آرامی با گاز می پوشاند. به شما دستورالعمل هایی داده می شود که چگونه باید از چشمان تان مراقبت کنید، از چه داروهایی برای کمک به بهبودی و کاهش احتمال ابتلا به عفونت استفاده کنید و همچنین در مورد نحوه مراقبت از محل جراحی یا سلامت عمومی بدن شما و زمان پیگیری با جراح پلاستیک تان توصیه هایی داده می‌شود.

 در مراحل اولیه ممکن است تورم، کبودی، سوزش، چشم های خشک و ناراحت را بتوان با دارو، کمپرس سرد و پماد کنترل کرد. احساس سوزش در محل برش نیز محتمل است. اطمینان حاصل کنید که از جراح پلاستیک تان سوالات لازم در مورد نحوه مراقبت بعد از عمل پرسیده باشید.

 

آیا جراحی لیفت پلک بالا عوارض دارد؟

یک جراح خوب قبل از انجام جراحی جزئیات و خطراتی که ممکن است  در حین این روش  برای شما اتفاق بیفتد را بررسی می کند واطلاعات لازم را به شما گوشزد می کند همچنین قبل از جراحی پزشک شما در مورد عوارض لیفت پلک به شما اطلاعاتی کافی دهد.

اما باید گفت که همانند هر جراحی  دیگر این روش نیز بدون عارضه  نیست .این عوارض  شامل ایجاد خشکی چشم‌ ها ، تاری موقت دید،عفونت و درد می باشد. که البته بعد از مدتی از بین می رود.

 

 

دکتر حمیده فرج زادهمتخصص پوست و مو در کرج

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *