لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یکی از معمول ترین روش های زیبایی می باشد. اگر شما از تراشیدن، کندن یا موم انداختن برای حذف موهای ناخواسته راضی نیستید،لیزر موهای زائد ممکن است یک گزینه با ارزش در نظر گرفته شود.

لیزر موهای زائد یک روند پزشکی می باشد که از یک لیزر – یک اشعه نوری شدید و جهنده – برای حذف موهای زائد استفاده می شود.

 

 

لیزر پوست

 

 

 

در طی حذف موهای زائد با لیزر، اشعه ی لیزر از طریق پوست به فولیکول موی فرد می رسد. گرمای شدید لیزر، به فولیکول مو آسیب وارد می کند که این امر، رشد آینده ی مو را مهار می کند. لیزر موهای زائد موثرترین روش برای افراد دارای پوست های تیره و روشن می باشد.

اگرچه حذف موهای زائد به صورت موثری رشد مو را آهسته می کند اما حذف دائمی موهای زائد را تضمین نمی کند. اقدامات نگهدارنده ی دوره ای نیز ممکن است مورد نیاز باشد.

مزایای لیزر موهای زائد:

لیزرها برای حذف موهای ناخواسته از صورت، پا، بازو، زیربازو، خط بیکینی و سایر نواحی مناسب می باشند.

 

 

 

لیزر موهای زائد بدن

 

 

مزایای لیزر موهای زائد شامل موارد زیر می باشد:

 • دقت: لیزرها می توانند به صورت انتخابی موهای تیره و خشن را هدف بگیرند در حالی که به پوست اطراف آسیبی وارد نکنند.
 • سرعت: هر پالس از لیزر کسری از ثانیه طول می کشد و می تواند تعداد زیادی مو را همزمان تیمار کند.
 •  لیزر می تواند یک منطقه ی حدودا اندازه ی یک چارک را در هر ثانیه تیمار کند. نواحی کوچکی مانند بالای لب می تواند در کمتر از یک دقیقه انجام شود و نواحی بزرگتر مانند پشت یا پاها ممکن است بیشتر از یک ساعت طول بکشد.
 • اثر زیاد: بیشتر بیماران به صورت دائمی موی خودشان را بعداز حدود ۳ تا ۷ جلسه از دست می دهند.
 • این درمان مورد تایید FDA آمریکا است.
 • با به ارمغان آوردن پوستی صاف و عاری از مو، اعتماد به نفس فرد را بالا می برد.
 • جلسات درمانی با لیزر بسیار کوتاه است و بسیار سریع انجام می گیرد.
 • برای حذف موهای بیشتر نواحی بدن قابل انجام است.
 • هزینه درمان نسبت به نتیجه ای که دارد نسبتا مناسب است.
 • موجب رشد موهای زیرپوستی نمی شود.
 • به پوست آسیب وارد نمی کند.
 • نسبت به روش های دیگر درد کمتری دارد و حتی بدون اعمال بی حسی موضعی انجام پذیر است.
 • فرد پس از چند جلسه درمان شاهد کاهش و یا توقف رشد موهای خود خواهد شد.
 • روشی دقیق و ایمن است و احتمال بروز عوارض جدی بسیار کم است.
 • دوره نقاهت خاصی ندارد و فرد می تواند پس از درمان به فعالیت های خود ادامه دهد.

 

لیزر موهای زائد بدن

 

 

چطور برای از بین بردن لیزر موهای زائد آماده شویم؟

لیزر موهای زائد یک روند پزشکی می باشد که نیاز به آموزش برای اجرا دارد و ریسک های بالقوه ای دارد.

قبل از انجام مو زدایی با لیزر، شما باید دقیقا اعتبارنامه ی پزشک یا تکنسینی که این روند را اجرا می کند کنترل کنید.

اگر شما علاقمند به از لیزر موهای زائد هستید، یک پزشک را انتخاب کنید که دارای برد تخصصی در رشته هایی مانند پوست و مو یا جراحی زیبایی باشد و تجربه ی از بین بردن موهای زائد با لیزر را داشته باشد.

 اگر قرار است که یک دستیار پزشک یا کارشناس پرستاری این روند را انجام دهد مطمئن شوید که یک پزشک ارشد در طی انجام لیزر، در مکان حضور داشته باشد. مراقب سالن ها یا سایر تجهیزاتی که ممکن است افراد غیر پزشک برای از بین بردن موها با لیزر از آن استفاده کنند باشید.

قبل از حذف موهای زائد با لیزر، یک جلسه مشاوره را با پزشک خود برنامه ریزی کنید.

 

دستگاه لیزر موهای زائد

 

 

 پزشک ممکن است از این ملاقات برای موارد زیر استفاده کند:

 • تاریخچه ی پزشکی شما را بررسی کند از جمله سابقه استفاده از داروها.
 • در مورد خطرات، مزایا و توقعات بحث می کند، ازجمله اینکه از بین بردن مو با لیزر چه کارهایی را می تواند یا نمی تواند برای شما انجام دهد.
 • عکس هایی بگیرد که برای ارزیابی های قبل و بعداز درمان و بررسی های دراز مدت مورد استفاده قرار بگیرند.
 • در این مشاوره، در مورد یک طرح درمانی و هزینه های مربوطه بحث کند. لیزر موهای زائد معمولا یک هزینه ی اضافی می باشد.
 • پزشک همچنین انواع خاصی از آماده سازی ها را برای از بین بردن موهای زائد با لیزر توصیه می کند، برای مثال : دور از آفتاب بمانید. برنزه کردن می تواند ریسک اثرات جانبی، مانند روشن شدن پوست را افزایش دهد. اگر شما برنزه کرده اید – از طریق در معرض قرارگیری با آفتاب یا محصولات برنزه کردن بدون آفتاب – قبل از انجام لیزر موهای زائد، صبر کنید تا برنزه شدن کاملا ناپدید شود.
 • از کندن، موم انداختن و الکترولیز اجتناب کنید. این روش های از بین بردن مو می توانند فولیکول مو را تخریب کند و با از بین بردن موهای زائد با لیزر تداخل ایجاد می کنند.
 • با این حال، تراشیدن مناسب می باشد، چون آن محور و فولیکول مو را حفظ می کند. در حقیقت، تراشیدن توصیه می شود چون لیزر نمی تواند موهای بالای پوست را هدف بگیرد و به صورت بالقوه موجب سوختگی می شود.
 • اگر شما روی انجام لیزر موها برنامه ریزی می کنید، باید کندن، موم انداختن و الکترولیز را به مدت ۶ هفته قبل از لیزر، محدود کنید. چون لیزر ریشه های مو را هدف می گیرد، که توسط موم انداختن یا کندن به صورت موقتی حذف می شود.
 • شما همچنین باید از در معرض قرارگیری با نور خورشید به مدت ۶ هفته قبل و بعداز درمان اجتناب کنید. در معرض قرارگیری با نور خورشید اثربخشی حذف مو با لیزر را کاهش می دهد و به احتمال زیاد عوارضی را بعد از درمان ایجاد می کند.

 

Laser Hair Removal

 

 

چرا این کار انجام می شود؟

از بین بردن موهای زائد برای کاهش موهای ناخواسته انجام می شود. موقعیت های معمول شامل پاها، زیر بازو، بالای لب، و خط بیکینی می باشد. به هرحال، درمان موهای ناخواسته تقریبا در هر ناحیه ای ممکن می باشد ، به جز پلک چشم و نواحی اطراف آن .

رنگ مو و نوع پوست، موفقیت حذف مو با لیزر را تحت تاثیر قرار می دهند. برای مثال، از بین بردن موهای زائد با لیزر موثرترین روش برای افرادی می باشد که موی روشن و تیره دارند چون اشعه لیزر، رنگدانه ی موجود در مو (ملانین) را هدف می گیرد.

به هرحال، پیشرفته ای انجام شده در تکنولوژی حذف موهای زائد را به یک گزینه برای افراد دارای پوست های تیره تر تبدیل کرده است.

از بین بردن موهای زائد با لیزر عموما برای موهای سفید، خاکستری، قرمز یا بلوند موثر نیست چون لیزر نمی تواند موهای روشن را ببیند.

 

Laser Hair Removal

 

 

 

ریسک های لیزر موهای زائد:

از بین بردن موهای زائد با لیزر حذف دائمی موهای زائد را تضمین نمی کند. برخی موها می توانند با لیزر مقاومت کنند یا بعد از درمان مجددا رشد کنند – اگرچه مویی که جدیدا رشد می کند، ممکن است لطیف تر و روشن تر باشد.

 

معمول ترین اثرات جانبی از بین بردن موها با لیزر شامل موارد زیر می شود:

خراش (سوزش) پوست: ناراحتی موقتی، قرمزی و التهاب بعداز از بین بردن موهای زائد با لیزر محتمل می باشد. هر نشانه و علامتی معمولا طی چندین ساعت ناپدید می شود. اسکار دائمی یا تغییرات در رنگ پوست نادر می باشد.

تغییرات رنگدانه: از بین بردن موهای زائد با لیزر ممکن است پوست را تیره تر یا روشن تر کند، که معمولا به صورت موقتی می باشد. روشن شدن پوست در درجه اول آن هایی که پوست تیره تر دارند را تحت تاثیر قرار می دهد، به ویژه اگر یک لیزر نامناسب در یک محیط نامناسب انجام شود.

به ندرت، از بین بردن مو با لیزر میتواند موجب تاول، خشکی، اسکار، یا سایر تغییرات در بافت پوست شود. سایر مشکلات غیر معمولی که می توانند رخ دهند شامل سفید شدن مو می باشد یا اینکه مو ممکن است به شدت در نواحی تیمار شده یا در نواحی اطراف آن آغاز به رشد کند.

تاول ها نادر هستند اما در افرادی که رنگ پوستشان تیره تر است محتمل تر هست.

به دلیل احتمال آسیب چشمی شدید از بین بردن موهای زائد با لیزر برای نواحی پلک و اطراف آن توصیه نمی شود .

برای یک روز یا دو روز بعد از لیزر، منطقه ی درمان شده پوست شما شبیه پوست آفتاب سوخته به نظر می رسد. کمپرس های سرد و مرطوب کننده ها ممکن است کمک کننده باشند. اگر صورت شما تحت درمان قرار گرفته است شما می توانید روز بعد آرایش انجام دهید بدون اینکه پوست شما تاول بزند.

در ماه آینده، موی درمان شده ی شما خواهد ریخت. ماه بعد را از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا به مهار تغییرات موقتی در رنگ پوست لیزر شده کمک کند.

 

 

Laser Hair Removal

 

مراحل لیزر موهای زائد بدن چگونه است؟

مشاوره اولیه:

در اولین جلسه ملاقات با پزشک و یا کلینیک باید به وضوح انتظارات خود را از لیزر موهای زائد مشخص کنید و پزشک باید به شما بگوید که آیا خواسته شما با استفاده از این روش قابل دستیابی است یا خیر.

سابقه پزشکی و دارویی شما نیز بررسی می شود تا اطمینان حاصل شود که شما می توانید بدون هیچ مشکلی از این روش بهره ببرید.

سپس از شما خواسته می شود فرم رضایت نامه ای را امضا کنید که به معنای دانستن عوارض و خطرات مربوط به این درمان است. قبل از شروع درمان ممکن است عکسی از قبل و بعد درمان برای مقایسه از شما گرفته شود.

بهترین لیزر موهای زائد

روش:

 در طول این درمان، برای محافظت چشم از نور دستگاه لیزر، باید از عینک ایمنی استفاده کرد. پزشک یا تکنسین نواحی مورد نظر را علامت گذاری کرده و از یک هندپیس کوچک برای تابش پرتوهای نور بر پوست استفاده می کند. در بعضی از دستگاه ها ممکن است قبل از شروع درمان، به پوست شما ماده ای خنک کننده اسپری شود و یا از ژل بر روی ناحیه تحت درمان استفاده شود.

اکثر بیماران درد این روش را مانند احساس سوزن سوزن شدن یا خارش توصیف می کنند. در محل کلینیک به شما کرم سوختگی یا ژل آلوئه ورا داده می شود تا از ایجاد سوختگی جلوگیری شود.این ناراحتی بسته به نوع دستگاه مورد استفاده و آستانه درد فرد متفاوت است.

اگر شما این درمان را در مناطق حساس انجام می دهید، ممکن است به کرم بی حسی برای درمانی راحت تر نیاز داشته باشید. بهتر است قبل از درمان با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

 

 

لیزر موهای زائد در کرج

 

 

 

قبل لیزر موهای زائد چه کاری باید انجام دهید ؟

بلافاصله قبل از این روند، موی شما که قرار است تحت این روند قرار بگیرد، باید تا چند میلی متر بالای سطح پوست چیده شود. دستگاه لیزر مطابق با رنگ، ضخامت و موقعیتی که قرار است مو برداشته شود و همچنین رنگ پوست شما تنظیم می شود.

بسته به منبع نوری یا لیزر استفاده شده، شما و تکنسین نیاز دارید که حفاظ چشمی مناسبی داشته باشید. همچنین حفاظت لایه های بیرونی پوست شما با یک ژل سرد یا یک دستگاه سرد کننده ی خاص دارای اهمیت می باشد. این به نفوذ نور لیزر به پوست کمک می کند.

شما می توانید از عینک های ویژه ای برای محافظت از چشمان خودتان، در برابر اشعه لیزر استفاده کنید. پزشک ممکن است یک بی حسی موضعی را روی پوست شما بمالد تا هرگونه ناراحتی را در طی این روند کاهش دهد.

 

سپس، تکنسین یک پالسی از نور را به منطقه ی تحت درمان وارد می کند . منطقه را چندین دقیقه می بیند تا مطمئن شود که بهترین تنظیمات، استفاده شده و همچنین بتواند واکنش های بد را کنترل کند.

 

 

Laser Hair Removal

 

 

 

در طی از بین موهای زائد با لیزر چه اتفاقی می افتد ؟

پزشک یک ابزار لیزری که در دست نگه داشته می شود را روی پوست شما فشار می دهد. بسته به نوع لیزر، یک وسیله ی سرد کننده روی نوک دستگاه یا یک ژل سرد کننده ممکن است به منظور محافظت ار پوست شما مورد استفاده قرار بگیرد.

زمانی که پزشک لیزر را فعال می کند، اشعه لیزر از طریق پوست شما به کیسه های باریک (فولیکول ها)، یعنی جایی که منشا رشد مو می باشد، خواهد رسید. شدت گرمای لیزر به فولیکول مو آسیب وارد می کند که رشد مو را مهار می کند. برخی ناراحتی ها در پوست نیز محتمل می باشد و شما احتمالا ممکن است احساس سرما از وسیله ی سرد کننده یا ژل سرد کننده داشته باشید.

لیزر یک منطقه ی کوچک، مانند بالای لب، ممکن است تنها چند دقیقه طول بکشد. لیزر یک منطقه بزرگتر مانند پشت ممکن است چندین ساعت طول بکشد.

زمانی که این روند کامل می شود ممکن است به منظور کاهش هرگونه ناراحتی، به شما کیسه ی یخ، کرم ضد التهاب یا لوسیون یا آب سرد توصیه شود. شما ممکن است جلسه ی بعدی خودتان را برای ۴ تا ۶ هفته بعد برنامه ریزی کنید.

شما درمان را تا زمان توقف رشد مو دریافت خواهید کرد.

 

Laser Hair Removal

 

 

 

بعد از این روند چه در انتظار شماست و چه کار هایی باید انجام دهید ؟

شما ممکن است چند ساعت اولیه ی بعد از از بین بردن موها با لیزر، احساس قرمزی و التهاب کنید.

برای کاهش هر گونه ناراحتی، یخ را روی نواحی لیزر شده به کار ببرید. اگر شما بلافاصله بعداز موزدایی با لیزر، یک واکنش پوستی داشته باشید، پزشک ممکن است یک کرم استروئیدی را در ناحیه ی تحت تاثیر قرار گرفته به کار ببرد.

بعد از حذف موهای زائد با لیزر، از در معرض قرار گیری با نور خورشید اجتناب کنید – هم نور خورشید به صورت طبیعی و هم بسترهای برنزه کننده – زمانی که پوست شما التیام پیدا کرد، هر زمان که در معرض نور خورشید قرار گرفتید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

شما همچنین باید خودتان را برای ریختن موها در چند روز و چند هفته اول بعد از لیزر آماده کنید. این می تواند در برخی موارد برای رشد مجدد مو مشکل ساز باشد.

 

 

 

Laser Hair Removal

 

 

 

نتایج لیزر موهای زائد چگونه است ؟

نتایج از بین بردن مو با لیزر به مقدار زیادی از یک فرد به فرد دیگر متفاوت می باشد و ممکن است به منطقه ای از بدن یا صورت که مورد درمان قرار می گیرد بستگی داشته باشد.

درمان های چندگانه می توانند دوره ی فقدان مو را طولانی تر کنند – در برخی موارد تا سال ها – اما رشد مجدد مو هنوز ممکن می باشد. برای گرفتن بهترین نتایج، شما ممکن است نیاز به ۴ تا ۶ درمان داشته باشید که زمانی حدود ۶ هفته طول می کشد. اقدامات نگهداشت دوره ای بیشتر – شاید هر ۶ یا ۱۲ ماه – نیز ممکن است مورد نیاز باشد.

 

 

لیزر مو زائد

 

 

هزینه لیزر موهای زائد به چه صورت هست ؟

هزینه ها به طور گسترده ای متغیر می باشند که به عواملی مانند آنچه در ادامه آمده است بستگی دارد:

 • اندازه ی منطقه ای که تحت تیمار قرار گرفته است و زمان مورد نیاز برای درمان
 • تعداد درمان های مورد نیاز
 • اینکه آیا یک پزشک این کار را انجام می دهد یا شخص دیگری
 • کلینیکی که شما این روش را در آن انجام می دهید.

برای گرفتن یک ایده ی بهتر در مورد هزینه ی خاص خودتان، درخواست مشاوره داشته باشید.

 

دوره نقاهت پس از لیزر موهای زائد چقدر طول می کشد؟

اکثر افراد می توانند بلافاصله پس از درمان به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازند.

متخصص پوست برای لیزر موهای زائد

بعد از لیزر موهای زائد چه مدت طول می کشد موها دوباره رشد کنند؟

با وجود اینکه لیزر مو موجب کاهش رشد مجدد مو ها می شود، اما دائمی آن ها را از بین نمی برد. اگر دوره ی درمان را که معمولا بین شش تا هشت ماه است کامل کنید، تقریبا هفتاد درصد موهای زائد کاهش می یابند. برای بهبودی کامل باید به طور مرتب در طول درمان به پزشک خود مراجعه کنید.

دکتر حمیده فرج زادهمتخصص پوست و مو در کرج

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *