رفع تیرگی زیر چشم در کرج

بلفاروپلاستی برای درمان تیرگی زیر چشم

رفع تیرگی زیر چشم در کرج

رفع تیرگی زیر چشم در کرج: تیرگی دور چشم می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از دلایل سیاه شدن زیر چشم می تواند از عوامل ارثی، کم خوابی، استرس، سبک زندگی و تغذیه نامناسب باشد.

 

 

رفع تیرگی زیر چشم در کرج

 

 

 

علت تیرگی زیر چشم چیست؟

سیاهی و تیرگی دور چشم علل زیادی دارد و برعکس آنچه که اکثر مردم فکر می‌کنند، خستگی تنها دلیل آن نیست.

البته درست است که کمبود خواب می ‌تواند باعث سیاهی زیر چشم شود، اما مشکلات و بیماری‌ های بسیاری نیز می ‌تواند علت گودی زیر چشم و باعث سیاهی و تیرگی دور چشم شود.

به گفته متخصصان عامل ارث مهم ‌ترین علت بروز سیاهی دور چشم است و پس از آن، کمبود آهن بویژه در زنان مهم‌ ترین علت سیاهی دور چشم است.

کم خوابی و بی ‌خوابی، کار طولانی مدت با رایانه، مطالعه طولانی در نور کم و آلرژی از دیگر عوامل تاثیرگذار در بروز سیاهی دور چشم است.

در افرادی که دچار کمبود آهن خون هستند، تجویز قرص آهن در حد تعادل و به میزان نیاز موجب کاهش میزان سیاهی دور چشم می‌ شود.

 

 

درمان غیر دارویی برای رفع تیرگی زیر چشم در کرج چیست؟

درمان‌ های غیردارویی مانند کرم دور چشم و استفاده از میکرودرم توسط متخصص پوست به کاهش سیاهی دور چشم کمک می ‌کند.

در انتخاب کرم ضد آفتاب دور چشم باید دقت شود تا کرم حاوی مواد سوزاننده پوست دور چشم نباشد.صابونی که برای شست‌ و ‌شوی صورت استفاده می‌ شود، بهتر است که حالت اسیدی یا قلیایی نداشته باشد.

مصرف قرص ویتامین C به شرط این که در فرد سابقه سنگ ‌سازی کلیه وجود نداشته باشد، بسیار موثر است.

برای درمان سیاهی دور چشم حداقل میزان مصرف ویتامین C مکمل باید 500 میلی گرم در روز همراه با فرص مکمل آهن باشد.

 

علت تیرگی زیر چشم

 

 

 

 

چه زمانی سیاهی دور چشم می تواند نشانه‌ی بیماری خطرناکی باشد؟

هرچند سیاهی و تیرگی دور چشم، معمولا جدی نیست و جایی برای نگرانی ندارد، اما در صورتی که تورم و تغییر رنگ پوست، تنها در اطراف یک چشم ایجاد شود و با گذشت چند روز برطرف نشود یا این که به طور کاملا ناگهانی ایجاد شود، باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

در موارد نادری ممکن است سیاهی و چروک اطراف چشم نشانه‌ ی بیماری جدی و خطرناکی باشد.

سیاهی و تیرگی دور چشم می‌تواند بر اثر بیماری‌های مختلفی به وجود بیاید، از کم ‌کاری تیروئید گرفته تا کرم تریشین و برخی بیماری ‌های کبد.

در صورتی که دور هر دو چشم شما سیاه شود، ممکن است نشانه‌ی آسیب خطرناکی به نام شکستگی بن جمجمه باشد. در این نوع شکستگی، یکی از استخوان ‌های پایه‌ی جمجمه می ‌شکند.

شکستگی جمجمه می ‌تواند مشکل بسیار خطرناکی باشد و اگر به هر دلیلی فکر می‌کنید که ممکن است سیاهی دور چشم بر اثر ضربه و شکستگی جمجمه باشد، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

احتمال وجود شکستگی جمجمه زمانی بیشتر است که اخیرا به پشت سر شما ضربه وارد شده باشد.

انواع روش ‌های رفع تیرگی زیر چشم در کرج:

پرکاربردترین روش ‌های درمانی که متخصصین برای رفع تیرگی زیر چشم در کرج به کار می ‌گیرند عبارتند از:

 

روش ‌های رفع تیرگی زیر چشم در کرج

 

انجام آی.پی.ال:

در صورتی که تیرگی زیر چشم به این دلیل است که رگ‌های خونی زیر پوست دور چشم شما، از روی پوست و به رنگ آبی یا بنفش تیره نمایان هستند، برای رفع سیاهی زیر چشم شما از روش IPL استفاده می ‌شود.

البته همه‌ی متخصصین پوست، با ایمن بودن استفاده از این روش در اطراف چشم، موافق نیستند.

با این حال برخی از متخصصین برای درمان مشکلات تغییر رنگ پوست که بر اثر نمایان بودن رگ ‌های زیر پوست است، از جمله سیاهی دور چشم، از این روش استفاده می ‌کنند.

کرم‌ درمانی:

برای رفع گودی زیر چشم باید گفت در صورتی که سیاهی دور چشم شما بر اثر تغییر در رنگدانه‌ های پوست، ناشی از ملاسما یا آفتاب سوختگی باشد، متخصص شما، مصرف کرم‌ های روشن کننده‌ی پوست با اثر لایه ‌برداری ملایم را تجویز می‌ کند.

در این موارد معمولا کرم‌ هایی مانند تری لوما تجویز می‌ شوند که دارای هیدروکینون هستند. این کرم‌ ها همچنین دارای ترکیباتی مانند اسید کوجیک، ویتامین C و K، عصاره چای سبز و شیرین بیان هستند.

 

 

روش های درمان تیرگی زیر چشم

 

هایفوتراپی:

هایفوتراپی یا HIFU تکنیکی است که در آن به کمک امواج اولتراسوند، پوست شما برای تولید کلاژن بیشتر تحریک می‌ شود.

در این روش، دستگاه اولترا از تکنولوژی اولتراسوند (که در سونوگرافی به کار می ‌رود) استفاده می‌ کند و مطالعات بالینی، ایمن و موثر بودن این روش را ثابت کرده‌اند.

ممکن است شما بلافاصله بعد از درمان پف زیر چشم نیز اثرات مثبتی را در پوست خود مشاهده کنید، اما نتایج درمانی این روش به تدریج و طی ۲ تا ۳ ماه بعد از درمان نمایان می ‌شوند.

لایه ‌برداری پوست:

برای لایه ‌برداری پوست دور چشم از روش ‌های لیزر درمانی و پیلینگ شیمیایی استفاده می‌ شود.

اثرات این روش‌ ها عبارت اند از: افزایش تولید کلاژن در پوست، کاهش مشکلات رنگدانه ‌ای در پوست و بهبود کیفیت کلی بافت پوست.

البته لایه ‌برداری با لیزر یا پیلینگ، زمانی بیشترین تاثیر را دارند که در ترکیب با سایر روش ‌های درمان سیاهی و تیرگی دور چشم به کار روند.

 

لایه ‌برداری پوست دور چشم

 

 

تزریق ژل هیالورونیک اسید :

در صورتی که سیاهی و تیرگی دور چشم، بر اثر نازک بودن پوست یا کمبود حجم چربی و بافت زیر پوست در ناحیه زیر چشم و گونه باشد، از روش تزریق ژل هیالورونیک اسید برای رفع سیاهی دور چشم استفاده می‌ شود.

ژل هیالورونیک اسید به تدریج و ظرف چند ماه تا یک سال، توسط بدن جذب می ‌شود، بنابراین نتایج این روش موقتی هستند.

تنها پرکننده‌ی پوستی دائم که برای درمان ناحیه زیر چشم توصیه می‌ شود، چربی خود بیمار است (روش تزریق چربی).

تزریق چربی :

تزریق چربی زیر چشم مانند روش تزریق ژل است، با این تفاوت که در این روش چربی خود بیمار که از یک ناحیه دیگر از بدن او گرفته شده است، در زیر چشم تزریق می ‌شود.

روش تزریق چربی دور چشم در مواردی توصیه می ‌شود که سیاهی و تیرگی زیر چشم بر اثر نازک بودن پوست و کم بودن حجم چربی و بافت زیر پوست باشد.

 

 

سیاهی و تیرگی دور چشم،

 

 

لیفت گونه :

لیفت گونه یا لیفت میانی صورت می ‌تواند به نحو موثری، تیرگی و سیاهی زیر چشم و افتادگی پوست زیر چشم، که بر اثر بالا رفتن سن ایجاد می‌ شود را ، برطرف کند.

لیفت گونه علاوه بر تیرگی دور چشم می ‌تواند، پف زیر چشم و خطوط و چروک‌ های بالای لب را نیز برطرف کند.

جراحی:

به طور کلی، عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستی، موثرترین روش برای از بین بردن گودی زیر چشم است.

روش‌ های زیادی برای جراحی پلک پایین وجود دارد و زمانی که این عمل برای رفع تیرگی و گودی زیر چشم انجام می ‌شود، جراحی بلفاروپلاستی با یک یا تعداد بیشتری از این عمل ‌ها ادغام می‌ شود: آزادسازی بافت arcus marginalis، قرار دادن پروتز در زیر چشم از طریق مجرای اشکی، اضافه کردن، کم کردن یا جابه جا کردن بافت چربی زیر چشم.

 

دکتر حمیده فرج زادهمتخصص پوست و مو در کرج

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *