رفع اسکار آکنه در کرج

Acne Scar Removal in Karaj

رفع اسکار آکنه در کرج

رفع اسکار آکنه در کرج : اگر جای جوش ناشی از آکنه یا به عبارتی اسکار آکنه شما را آزار می دهد، باید بدانید درمان های موثری برای رفع اسکار آکنه در کرج وجود دارد. این درمان ها می تواند جای جوش یا اسکار آکنه را بهبود دهد.

 

آکنه سه نوع ضایعه مشخص روی پوست ایجاد می‌کند:

 1. اسکارهای آتروفیک یا فرورفته
 2. اسکارهای هایپرتروفیک یا برآمده
 3. لکه‌های تیره

Acne Scar Removal in Karaj

 

روش های درمان و رفع اسکار آکنه  در کرج عبارت است از:

 • لیزر اسکار آکنه
 • جراحی های خفیف پوستی (جراحی اسکار آکنه)
 • لایه برداری شیمیایی پوست صورت
 • استفاده از پر کننده ها

یک متخصص پوست و جراح پوست می تواند این درمان ها را برای رفع اسکار آکنه در مطب انجام دهد.

هر چه سن ما افزایش می یابد اسکارهای آکنه یا جای جوش صورت مشخص تر می شود زیرا پوست کلاژن خود را از دست می دهد.

رفع اسکار آکنه در کرج بر اساس نوع اسکار انتخاب می شود. برای مثال بیماری که اسکارهای عمیق دارد ممکن است از درمان پرکننده بهره برد زیرا می توان با حجم دادن به پوست جای جوش را بهبود بخشید.

 اگر چه ممکن است لیزر اسکار آکنه نیز پس از آن انجام شود. قبل از شروع درمان برای اسکار آکنه مهم است که خود آکنه یا جوش برطرف شود.

 آکنه های جدید می تواند اسکارهای جدید ایجاد کند. داشتن آکنه به معنی آن است که پوست شما ملتهب شده است. التهاب اثربخشی درمان اسکار آکنه را کاهش می دهد.

برای به دست آوردن بهترین نتایج متخصص پوست ابتدا پوست شما را معاینه می کند.

 

 

Acne Scar Removal in Karaj

 

 

 

درمان اسکار آکنه:

درمان موثر و بی خطر برای رفع اسکار آکنه در کرج با مشاوره صحیح آغاز می شود. در طول مشاوره متخصص پوست، پوست شما را معاینه می کند و به اسکارهای آکنه توجه می کند.

اگر شما و متخصص پوست بر سر درمان مناسب توافق کنید، متخصص پوست برنامه درمانی مناسبی بر اساس نیازهای شما تنظیم می کند. در ایجاد این برنامه متخصص موارد زیادی از جمله نوع اسکار و جایی که اسکار ظاهر شده است را در نظر می گیرد.

در صورت مصرف داروی ایزوترتینوئید قبل از شروع درمان برای اسکار آکنه باید این مطلب را به اطلاع پزشک برسانید.

برای کسب بهترین نتایج، پزشک متخصص پوست به شما بیش از یک درمان را توصیه می کند. برای مثال اگر دچار آکنه هایی هستید که منافذ بزرگی دارد لیزر اسکار آکنه و جراحی به نام subcision می تواند برای شما موثر باشد.

روش های درمان اسکار آکنه فرورفته عبارتند از:

 • جراحی اسکار آکنه
 • لیزردرمانی، لایه برداری شیمیایی، درم ابریژن و میکرودرم ابریژن
 • پرکننده ها
 • سفت کردن پوست
 • درمان القای کلاژن، آکا نیدلینگ

 

 

 

Acne Scar Removal in Karaj

 

 

 

روش های رفع اسکار آکنه برجسته عبارتند از:

 • تزریق کورتیکوستروئیدها، اینترفرون، 5-FU و غیره
 • جراحی اسکار آکنه
 • لیزر درمانی
 • کرم ها و ژل های اسکار، سیلیکون (بانداژ و پانسمان).

 

درمان های موثر برای اسکار آکنه فرورفته:

بهترین نتایج اغلب با استفاده از دو یا بیش از دو درمان به دست می آید. درمان هایی که یک متخصص پوست ممکن است برای اسکارهای آکنه فرورفته استفاده کند عبارت است از:

سفت کردن پوست:

 این روش درمانی هم جدیدتر است و هم مقرون به صرفه. این درمان برای همه رنگ های پوستی بی خطر است. درماتولوژیست ها اغلب از تکنولوژی به نام رادیوفرکانس استفاده می کند تا پوست سفت شود. مادامی که پوست سفت می شود آکنه های فرورفته محو تر می شود.

 

Acne Scar Removal in Karaj

 

 

 

پرکننده های پوستی:

متخصص پوست از پر کننده ها به طور موثر و بی خطر برای اسکارهای فرو روفته استفاده می کنند. متخصص درماتولوژیست اسکارها را با کلاژن، چربی خود بیمار و یا ماده دیگری پر می کند. خیلی از پرکننده ها نتایج موقتی را در پی دارد که شش تا هیجده ماه دوام دارد.

 

میکرودرم ابریژن:

درم ابریژن لایه های بالایی پوست و برخی لایه های میانی را برمی دارد و برای درمان اسکارهای عمیق چندان موثر نیست.

 • لایه برداری شیمیایی
 • لیزر درمانی

روش هایResurfacing :

 زمانی که بیمار می خواهد ظاهر اسکارهای گسترده را کاهش دهد این روش مناسب خواهد بود. این روش لایه های پوستی را برمی دارد و به بدن امکان می دهد تا سلول های جدید پوستی را تولید کند. روش های resurfacing برای درمان آکنه های فرورفته مناسب می باشد.

 

 

Acne Scar Removal in Karaj

 

 

 

جراحی اسکار آکنه:

در این روش متخصص پوست جراحی خفیفی را به منظور درمان اسکار آکنه انجام می دهد که بسیار مشخص هستند. هدف از این درمان ایجاد اسکارهایی محو تر می باشد. اسکارهای باقی مانده به مرور زمان از بین می رود.

برای انجام جراحی به منظور رفع اسکار متخصص پوست ممکن است اسکار را بالا بیاورد. آوردن اسکار نزدیک به سطح پوست سبب می شود اسکار محوتر شود. نوع دیگری از جراحی اسکار شامل شکست بافت اسکار می باشد. متخصص پوست جراحی اسکار آکنه را در مطب انجام خواهد داد. بیمار در حین جراحی بیدار و هشیار است اما احساس درد نخواهد داشت. این گزینه برای اسکاری فرورفته مناسب است. اسکارهای عمیق به جراحی نیاز دارد.

درمان القای کلاژن:

 این روش با عنون نیدلینگ و یا میکرونیدلینگ شناخته می شود و بدن را به ایجاد کلاژن بیشتر ترغیب می کند. به منظور انجام این روش متخصص درماتولوژیست از غلتک سوزنی دستی و استریل استفاده می کند که آن را روی اسکارهای فرورفته می کشد.

 این روش پوست را سوارخ می کند. مادامی که پوست بهبود می یابد کلاژن نیز تولید می شود. دریافت نتایج با استفاده از این روش زمان بر است و برخی اوقات تا 9 ماه طول می کشد

Electrodesiccation:

در این روش درمانی از پروب های الکتریکی برای گرم کردن بافت استفاده می شود که سبب مرگ بافت می شود. این روش درمانی به عنوان بخشی از برنامه درمانی برای اسکارهای فرورفته از نوع boxcar است. این روش می تواند لبه های اسکارهای boxcar را شکل داده و یا کاهش دهد.

 

 

چه نتایج درمانی را برای اسکار آکنه می توان در نظر داشت؟

اغلب درمان ها می تواند اندازه و میزان قابل رویت بودن اسکارهای آکنه را کاهش دهد. متناسب با زمان، خیلی از اسکارهای آکنه که تحت درمان می باشد محو می گردد و کم رنگ تر می شود. نتایج درمان اسکار آکنه بستگی به دانش و مهارت شخصی دارد که درمان را به عهده دارد.

درماتولوژیست ها و متخصصین جراح پوست این روش ها را اغلب انجام می دهند بنابراین مهارت و تجربه مورد نیاز برای انجام مطمئن و موثر این روش ها را دارند.

اگر چه درماتولوژیست می تواند درمان های موثری را برای رفع اسکار آکنه پیشنهاد دهد اما بهترین راه حل پیشگیری است.

به نظر می رسد اسکارهای آکنه اجتناب ناپذیر باشد اما مواردی وجود دارد که می توان ریسک اسکارهای قابل رویت را کاهش داد.

 

 

Acne Scar Removal in Karaj

 

 

 

متخصصین پوست در مورد اسکار آکنه توصیه می کنند:

 • آکنه را حتما درمان کنید. شیوع کمتر آکنه احتمال ایجاد اسکارهای آکنه را کاهش می دهد. درمان آکنه مخصوصا در پیشگیری از اسکار آکنه بسیار موثر است.
 • آکنه های شدید (کیست های دردناک و ندول ها) بیشتر احتمال ایجاد اسکار را به دنبال دارد.
 • آکنه هایی که در سنین جوانی و نوجوانی ایجاد می شود ممکن است آکنه های شدیدی را در سال های بعد به دنبال داشته باشد. درماتولوژیست ها توصیه کرده اند که نوجوانان مبتلا به آکنه باید معاینات پوستی را دریافت کنند. درمان آکنه قبل از تشدید آن مزایایی را در پی دارد از جمله این که ریسک ایجاد اسکارهای آکنه کاهش می یابد.
 • افرادی که بستگان خونی مبتلا به اسکارهای آکنه دارند باید مراقب باشند. آکنه ارثی است.
 • اگر درمان های غیر نسخه ای موثر نباشد متخصص درماتولوژیست می تواند شما را در یافتن بهترین درمان برای رفع آکنه هدایت کند.
 • در صورت از بین رفتن آکنه درمان را ادامه دهید. برای پاکسازی پوست از آکنه باید درمان را ادامه دهید. اغلب افراد می توانند درمان را تدریجا کاهش داده تا جایی که تنها از یک محصول چند بار در هفته استفاده کنند. درماتولوژیست به شما کمک می کنند تا درمان پوست را در زمان مناسب قطع کنید.
 • از فشار دادن جوش و آکنه خودداری کنید. فشار دادن جوش و آکنه سبب ایجاد اسکار آکنه عمیق می شود.
 • به هنگام بروز آکنه خیلی از افراد برای پاکسازی، پوست را اسکراب می کنند. اسکراب کردن پوست آکنه را تشدید می کند. تشدید آکنه می تواند اسکارهای عمیق قابل رویتی را بعد از رفع آکنه به جای بگذارد.

 

پیشگیری از ایجاد جای جوش:

برای افرادی که در حال حاضر روی پوست خود آکنه دارند بهترین راه برای درمان جای جوش پیشگیری از ایجاد آن روی پوست است.

در زیر به دو عامل که باعث وخیم‌تر شدن اوضاع جای جوش پس از از بین رفتن جوش‌ ها می‌ شود اشاره شده است.

 

قرار گرفتن در معرض آفتاب:

قرار گرفتن در معرض نور خورشید هم باعث بدتر شدن جوش‌ها و هم بدتر شدن جای جوش‌ها می‌ شود.

بهتر است از قرار گرفتن در معرض افتاب به خصوص در ساعات شدید بودن افتاب بین ساعت 10 صبح تا 2 بعداز ظهر خودداری کنید. توصیه می‌ شود در هنگام اوج نور آفتاب از کلاه آفتابی و وسایل محافظتی دیگر ستفاده کنید.

بازی کردن با جوش‌ها و فشار دادن آن ها:

تلاش برای ترکاندن جوش‌ های سر سفید باعث ایجاد عوارض پوستی در آینده می‌ شود. با این کار کلاژن سازی پوست متوقف شده و پوست آن طور که باید، بهبود نمی‌ یابد.

به علاوه با فشردن جوش‌ها باعث پخش شدن باکتری‌ ها در لایه‌ های عمیق‌ تر پوست می‌ شوید.

دکتر حمیده فرج زادهمتخصص پوست و مو در کرج

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *